BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Nakon osam decenija Ruski naučni institut u Srbiji obnovio svoju delatnost, uz podršku "Gasprom njeft"-a

Nakon osam decenija Ruski naučni institut u Srbiji obnovio svoju delatnost,  uz podršku
17.02.2022. god.

U Ruskom centru za nauku i kulturu „Ruski dom“ u Beogradu održana je prezentacija Ruskog naučnog instituta (RNI) koji je nakon osam decenija od zatvaranja obnovio svoju delatnost. "Gasprom njeft" je podržao obnavljanje rada instituta, čija je delatnost usmerena na proučavanje ruskog nasleđa u Srbiji, popularizaciju zajedničke istorije dveju zemalja i pružanje podrške naučnicima u proučavanju istorije, jezika i kulture Srbije i Rusije.

Naftna industrija Srbije, foto: © NIS
foto: © NIS

Kao najveći strani investitor u Srbiji "Gasprom njeft" više od jedne decenije realizuje programe u oblasti kulture, obrazovanja i očuvanja istorijskog nasleđa dveju zemalja. Zahvaljujući podršci kompanije izrađen je monumentalni mozaik glavnog pravoslavnog hrama na Balkanu – Hrama Svetog Save, pružena je pomoć u rekonstrukciji Ruske nekropole u Beogradu, podržani su kulturno-obrazovni projekti, uključujući međunarodni festival ruske muzike „Kustendorf CLASSIC“ koji se održava zajedno sa Emirom Kusturicom.


foto: © NIS

U okviru svoje delatnosti, RNI će takođe pratiti stanje ruskih nekropola na teritoriji Srbije, proučavati i digitalizovati istorijske arhive, stvarati naučno-informativne materijale o kulturnim lokalitetima vezanim za rusko-srpsku istoriju na Balkanu, čuvati štampano nasleđe.


foto: © NIS

Aleksandar Dibalj, član Izvršnog odbora "Gasprom njeft"-a, izjavio je:

„U protekloj deceniji većina ključnih rusko-srbskih projekata u oblasti istorije i kulture je realizovana uz učešće naše kompanije. Obnavljanje delatnosti Ruskog naučnog instituta dopunjuje nedostajuću kariku u infrastrukturi saradnje naših zemalja. U ovom slučaju podržavamo inicijative vezane za analizu i digitalizaciju brojnih arhiva o rusko-srbskoj istoriji, očuvanje istorijskih spomenika i obrazovne projekte namenjene srbskoj omladini“.

Naftna industrija Srbije, foto: © NIS
foto: © NIS


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © NIS/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »